top of page

Pozycje w literaturze,
z którymi warto się zapoznać:

 

  1. TOKSYCZNE ZWIĄZKI  - Pia Mellody
    Książka o dysfunkcjach i destrukcyjnych związkach w rodzinie. O podstawowych objawach, jakie powodują w funkcjonowaniu. Ich konsekwencjach wywieranych na rzeczywistość codzienną. 

     

  2. DOROSŁE DZIECI ALKOHOLIKÓW –  Janet Woititz
    Nie tylko dla dorosłych dzieci z rodzin alkoholowych. Ale też dla osób, które pochodzą z rodzin o dysfunkcyjnych relacjach. Tych, które nie znalazły oparcia, bezpieczeństwa we własnych rodzinach. 

     

  3. TOKSYCZNI RODZICE – Janet Woititz O dysfunkcjach, o traumach rodzinnych. O relacjach krzywdzących- abyśmy mając świadomość tych destrukcji nie powtarzali ich we własnych relacjach.
     

  4. KONIEC WSPÓŁUZALEŻNIENIA - Beattie Melody
    Książka traktuje o tym jak zająć się własną osobą. Mówi co trzeba robić, aby czuć się lepiej, jak uniknąć bólu i uzyskać kontrolę nad swoim życiem. Melody Beattie bardzo szeroko rozumie problem współuzależnienia, dlatego też książka ta przeznaczona jest nie tylko dla żon alkoholików, ale też dla wszystkich, którzy tkwią w nieszczęśliwych związkach i próbują kontrolować zachowanie innych. W doskonały sposób pokazuje ona, co należy zrobić by zająć się przede wszystkim sobą, nie uzależniać się od tego, co partner robi lub czego nie robi, od cudzej aprobaty i opinii na nasz temat. Mnie pomogła ona poczuć wolność, zmobilizowała do pracy nad sobą, pokazała, że jestem odpowiedzialna tylko i wyłącznie za siebie. Wspaniale się ją czyta. Naprawdę szczerze polecam! 

     

  5. JĘZYK WYZWOLENIA - Beattie Melody
    Dzięki medytacyjnej formule książka jest duchowym przewodnikiem uczącym, jak odnaleźć siebie we własnej samotności, bez szukania pomocy u bliskich osób. Autorka nie daje gotowych wskazówek, jak żyć, pokazuje jedynie drogę, którą należy pójść, by wzmocnić się wewnętrznie i otworzyć na innych. Idąc tą ścieżką, mamy szansę odnaleźć własną egzystencję w kształcie, którego zarys utonął gdzieś w odmętach niepamięci. Im lepiej znamy siebie, tym łatwiej będzie nam ułożyć odpowiednie relacje z innymi ludźmi. Dlatego, że to my, a nie inni ludzie, jesteśmy lekarstwem na własne bolączki. 

     

  6. LECZENIE UZALEŻNIONEGO UMYSŁU - Lee Jampolsky
    "Skłonność do uzależnień tkwi w nas równie mocno jak umitowanie wolności. Większość ludzi jest mniej lub bardziej uzależniona od używek, od telewizji, od seksu, od rodziny, od pracy, od pozycji społecznej, wreszcie od obrazu własnej osoby. Tragedią narkomanów i alkoholików jest to, że znaleźli się w niewoli substancji szczególnie destrukcyjnych dla ich zdrowia i społecznego funkcjonowania i tylko to ich odróżnia od maniaków pracy, palaczy tytoniu, czy osób przewrażliwionych na punkcie swojego ja. Jeżeli wziąć pod uwagę mechanizm uzależnienia, a nie jego przedmiot, to mało kto z nas jest prawdziwie wolny - oto główna teza tej książki. Dlatego może być ona pomocna nie tylko dla osób wychodzących z uzależnienia od leków, narkotyków i alkoholu... "- Jacek Santorski  

     

  7. PRZESTAŃ MNIE KONTROLOWAĆ - Stenack Richard
    Jak powstaje relacja oparta na kontroli? Co ludzie robią, by się kontrolować? Co to znaczy żyć w kontrolującym związku i jak się spod kontroli wyzwolić? Jak unikać wejścia w kolejny taki związek. Jak to jest, kiedy się żyje w relacji, w której nikt nikogo nie kontroluje?

     

  8. KOCHAĆ ZBYT MOCNO - Rosalind B. Penfold
    Rosalind B. Penfold wkroczyła w związek, jak z bajki, który w końcu okazał się dla niej dramatycznym doświadczeniem. Podczas, gdy większość ludzi prowadzi dziennik, Rosalind rysowała swoje przeżycia, wszystkie sytuacje w najdrobniejszych szczegółach, a rysunki schowała do pudła i wyniosła do piwnicy. Teraz, wiele lat po zakończeniu swojego związku, jej rysunki zostały zebrane w formie szokującej lektury.  

     

  9. DZIKIE SERCE - John Eldredge
    Tryb życia, jaki prowadzi współczesny mężczyzna, jest sprzeczny z tym, co podpowiada mu serce. Niekończące się godziny przed ekranem komputera, spotkania, notatki, telefony. Świat biznesu wymaga od mężczyzny, żeby był on efektywny i punktualny. Polityka przedsiębiorstw nastawiona jest na jeden cel: chodzi o to, by zaprząc mężczyznę do pługa i sprawić, by produkował. To książka o mężczyznach, ale – nie tylko dla mężczyzn…

     

  10. DROGA DO BLISKOŚCI. Fundamentalne zasady gwarantujące prawdę, szacunek i trwałą miłość w związku Mellody Pia,  Freundlich Lawrence
    Po długim milczeniu Pia Mellody powraca z nową książką opisującą, jak wyzwalać się z toksycznych związków i budować bliskość, której potrzebujemy i na którą zasługujemy. Ten doskonały poradnik diagnozuje przyczyny nieudanych związków, koncentrując się na traumatycznych doświadczeniach wyniesionych z dzieciństwa i przedstawia praktyczne wskazówki niezbędne w procesie samouzdrawiania, pozwalające na budowanie oraz podtrzymywanie zdrowych relacji z partnerem. Korzystając z najnowszych metod terapeutycznych i z przykładów zaczerpniętych z życia, wśród których znalazły się jej własne doświadczenia, autorka przedstawia przemyślane i praktyczne rady dotyczące tworzenia w związku stanu bliskości. Fundamentem terapii autorki jest porozumiewanie się z partnerem w sposób wolny od strachu. Przedstawiony tu oryginalny system wytyczania granic słuchania i mówienia pomoże Czytelnikowi: poznać zasady pozwalające zbudować i podtrzymać prawdziwą bliskość; podnieść swoją samoocenę i odzyskać równowagę emocjonalną; poznać swoje mocne i słabe strony; zdobyć konkretne wskazówki dotyczące budowania zdrowych związków. Postępując zgodnie z praktycznymi wskazówkami Pii Mellody, mamy szansę skierować się ku prawdziwej bliskości i osiągnąć stan duchowej równowagi.   

     

  11. LĘK PRZED BLISKOŚCIĄ - Woititz Janet
    Lęk przed bliskością może odczuwać każdy z nas, jest on jednak szczególnie silny w wypadku osób, które dorastały w domach dysfunkcjonalnych, gdzie np. nadużywano alkoholu. Intymność, bliskość, wrażliwość to cechy przeciwne do tych, które od najmłodszych lat dzieci alkoholików rozwijały w sobie, by przetrwać. Aby pokonać lęk przed bliskością, muszą one na nowo uczyć się nawiązywania relacji z drugim człowiekiem. Jest to trudne zadanie, ale możliwe do wykonania. Woititz podkreśla, że praca nad uzdrawianiem związku to ciężka walka z własnymi lękami, której często towarzyszy zniechęcenie, wynikające z popełniania błędów. Autorka przekonuje jednak, że wysiłek wart jest tego, by go podjąć. Po przeczytaniu tej książki nauczysz się lepiej współżyć z innymi. Zyskasz nowe możliwości wyborów, których będziesz mógł dokonywać w pełni świadomie i odpowiedzialnie. Wyzwania czekają, a wybór należy do ciebie!

     

  12. OSWOIĆ LĘK - Judith, Bemis; Amr, Barrada
    „Od czasu, kiedy przeczytałam Oswoić lęk byłam w stanie zaakceptować i polubić siebie oraz przekonałam się, ze strach nie musi nade mną panować. Wskazówki tutaj zawarte pozwoliły mi wykształcić inny stosunek do swojej choroby i umożliwiły mi, osobie, która wcześniej bała się wyjść z domu, powrócić do zarzuconej 20 lat temu pracy na uniwersytecie. Polecam tę książkę każdemu, kto cierpi na zaburzenia lękowe." "Odkryłam, że powrót do zdrowia zależy od zaakceptowania choroby i przyzwolenia na panikę bez próby jej zwalczania. Tego i innych rzeczy dowiedziałam się czytając Oswoić lęk. Ta książka przywróciła mi radość życia" - wypowiedzi czytelników amerykańskich. Każdy z nas odczuwa czasem lęk. Jednak co zrobić, gdy owe uczucie wymyka się nam spod kontroli, ogranicza nasze możliwości i satysfakcję z codziennego życia? Oswoić lęk skierowana jest do osób, które poszukują sposobów radzenia sobie z nadmiernymi lękami i atakami paniki. Obok podstawowych informacji na temat przyczyn zaburzeń lękowych, autorzy zamieścili także opis kilku z nich. Książka zawiera wypowiedzi osób, które kiedyś zmagały się z lękiem oraz opisy ćwiczeń umożliwiających opanowanie paniki, pomagających zmienić sposób myślenia i zachowania. Dzięki praktycznym wskazówkom czytelnik uczy się akceptować odczuwane emocje i odbudowywać poczucie własnej wartości. Autorzy zachęcają go do pracy nad sobą i pokazują, jak wykorzystywać nowo nabyte umiejętności w rozmaitych sytuacjach społecznych.

     

  13. JAK ŻYĆ Z ADHD? - Edward M. Hallowel, John J. Ratey
    Obaj uczeni, powołując się na najnowsze badania, słusznie zauważają, że nazwa "zespół nadpobudliwości psychoruchowej" nie najlepiej opisuje zadziwiającą umysłowość ludzi z ADHD. Przecież dysponują oni wieloma uzdolnieniami, są często bardzo inteligentni, oryginalni i pełni energii, tyle że nie zawsze potrafią nad nią zapanować. Książka Jak żyć z ADHD jest dopasowana do ich stylu poznawczego i możliwości koncentracji, dlatego powinna stanowić doskonałą lekturę dla nich samych i osób z nimi związanych.

     

  14. POROZUMIENIE BEZ PRZEMOCY - Marshall B. Rosenberg O języku serca
    Poprawna komunikacja jest podstawą zaniechania eskalacji sytuacji konfliktowych. "Porozumienie bez przemocy", to propozycja programu mającego na celu przybliżenie języka, który sprzyja empatii i zapobiega przemocy. Za pomocą anegdot, przykładów i dialogów dr Rosenberg demonstruje, jak w życiu codziennym można rozwiązywać problemy, które wynikają z nieumiejętnego komunikowania się. 

     

  15. POWRÓT DO SWEGO WEWNĘTRZNEGO DOMU - John Bradshaw
    Każdy powinien przeczytać tę książkę – z niej poznajemy dziecko szczęśliwe miłością i akceptacją  rodziców. Opowiada ona o tym, jak istotną siłę może dać zdrowa rodzina. Opowiada też o bólu, pustce, niezaspokojonych pragnieniach, które rodzą deficyty rodzinne. 

 

Oferta
  • ​​​​Psychoterapia indywidualna

  • Psychoterapia grupowa

  • Sesje małżeńskie, partnerskie

  • Sesje rodzinne

  • Warsztaty

  • Diagnoza psychologiczna

bottom of page